Kemirgenler hayatınıza yön vermesin

kemirgen ilaçlama

Fareler, insanları son derece tedirgin eden kemiriciler sınıfındadır. Çok fazla sayıda türe sahip olan bu kemiriciler hızlı hareket edebilme ve kaçabilme özelliklerine sahiptir. Yaşam alanı olarak pis karanlık ve kirli ortamlarda yaşadıkları için insanların evlerine, iş yerlerine, fabrikalara, hastanelere, okullara vb. ihtiyaç alanlarına girdiklerinde büyük bir tehdit oluşturur. Veba hastalığının geçmişten beri taşıyıcıları olan bu hayvanların lağım faresi (sıçan), ev ve çatı faresi, tarla faresi türü ülkemizde çok sık görülür. Lağım fareleri kanalizasyon atıklarında, lağım borularında, pis akıntılarda yaşantısını sürdürse de her zaman için insanların hayatına sızmak ister. Taşıdıkları ortamlardan aldığı bakteri, parazit ve mikrobu girdiği ortama rahatlıkla taşıyan bu fare aslında türünün en tehlikeli örneğidir. Dışkı, salya ve ayak izlerini taşıyan canlı ölümcül hastalıkların kaçınılmaz sebepleri arasında bilinir. Tarla fareleri ekili dikili mahsul alanlarına girip her türlü meyve ve sebzeye zarar verirken aynı zamanda salyalarını bırakır.  Evlerde barınan fareler ise genellikle çatı ve bodrum katlarında karanlık ve kirli ortamlarda gezer. Duyu organları arasında en çok koku alma algısı gelişen bu canlının dışarıda gördüğü her türlü gıdaya saldırma olasılığı çok yüksektir. Beğendiği bir yiyeceği ortada göremediği takdirde kokusuyla bulabilme özelliğine sahiptir.
Kemirgenlerle, evde basit yollarla baş etmenin imkanı pek olmadığı gibi kapan gibi tedbirlerle hem ortalık kirlenir, hem de kalıcı çözüm sağlanamaz; çünkü fareler sosyal olarak kalabalık yaşayan canlılar grubundan gelir. Ölü farenin ardından kontrol amacıyla mutlaka gelecek bir fare olduğu unutulmamalıdır.
İnsan hayatı için bu derece tehlike barındıran canlıya karşı her zaman önceden tedbir almak gereklidir. Bu hem maddi hem de manevi kazanç olarak daha az kayba uğramayı sağlar.
Sağlık Bakanlığı’nca onaylı firmalardan gelen uzman ekip ilaçlama yapılacak alanda gerekli incelemeyi sağladıktan sonra uygulama işlemine başlar. Kısa ve temiz bir işlemin ardından ortada herhangi bir kemirgen şikayeti kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir