Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir

karafatma-bocegi-nasil-yok-edilir

Karaböcekgiller sınıfına mensup olan karafatma böceği, diğer haşerelerden farksız olarak pislikten ve karanlıktan hoşlanır. Adını dış görünüşünden ve karakterinden alan bu haşere, siyah ve mat bir dış kabuğa sahiptir. İçi de tıpkı dışı gibi karanlık ve kasvetli olan karafatma böceği; ışıktan nefret eder. Evinde karafatma istilasıyla karşılaşan insanlar karafatmayı, “ışığı yaktığımda koltuğun altına doğru hızlıca bir karaltı geçti” şeklinde tarif eder. Zira, karafatma doğası gereği ışık gördüğü an karanlığa kaçmaya eğilimlidir. Onun bu davranışı bilimde negatif fototaksis olarak bilinmektedir. Karafatma böceği, bu davranışın bir getirisi olarak izbe ve karanlık mekanlarda yaşamayı sever. Pis, rutubetli ve bolca bakterinin bulunduğu alanlar hem bunu, hem de beslenme ihtiyacını karşılar. Ev içinde ve ev çevresinde tuvalet, giderler, döşeme altları, apartman boşlukları, kanalizasyon gibi alanlarda yaşamayı tercih eder ve buralardan aldığı mikropları evlere taşıyarak çeşitli sağlık sorunlarına vesile olur. Bu durumda istila altında kalan ev sakinleri, karafatma böceği nasıl yok edilir diye sorgulamaya başlar. Bu soruyu çeşitli yöntemlerle cevaplandıranlar olsa da, en doğru ve en kalıcı çözüm ev ilaçlamadır.

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir

Öncelikle, evinizde kesin bir hijyen ortamı sağlamanız gerekmektedir. Ancak evinizde halihazırda bir haşere varlığı söz konusu iken bu asla sağlanamaz. Bu nedenle, karafatma böceği nasıl yok edilir sorusunu cevaplamak için; öncelikle iyi bir ilaçlama firmasıyla anlaşmalı, ilaçlama işlemleri yürütülürken de evinizde hijyen için gereken kuralları uygulamalısınız.

  • Evdeki çatlak ve yarıkları onarmakla işe başlayabilirsiniz.
  • Camlara sineklik takmak, dışarıdaki karafatma ve diğer haşerelerin eve girişini engelleyecektir.
  • Karafatmaların evinizde var olma sebebini tespit etmeli, bu alanda iyileştirmeye gitmelisiniz.
  • Çöpleri mutlaka akşamdan çıkarmalı, tezgah üstünde bulaşık bırakmamalısınız.
  • Yemekleri kapalı halde muhafaza etmelisiniz.
  • Yerlerde yiyecek kırıntısı bulundurmamaya özen göstermelisiniz. Bu nedenle evi her gün süpürmelisiniz.
  • Eşyaların arkalarında, döşeme altlarında ve diğer izbe mekanlarda inceleme yapmalı ve düzenlemeye gitmelisiniz.
  • Temizlikte sirkeden faydalanarak haşerelerin evinizden rahatsız olmalarını ve uzaklaşmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Bu yöntemler, karafatma böceği nasıl yok edilir sorusunun cevabını ancak ilaçlama işlemleriyle birlikte yürütüldüğü zaman verecektir. Bu nedenle, uygulamaları eş zamanlı olarak gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir