Evinizi ilaçlattıktan sonra nasıl temizlemelisiniz?

ev-temizliği

Son derece tiksindirici canlılar olan haşereler bizlerin sağlığını ciddi anlamda tehdit edeler. Her türlü şeye temas edebildikleri, kirli, izbe ve bakteri ve mikropların yoğun olduğu yerler de yaşadıkları için birçok hastalığın başlıca sebeplerindendir. Bu nedenle evinizde haşerelerle karşılaştığınız anda hemen bir ilaçlama firması ile iletişime geçip evinizi dezenfekte ettirmelisiniz. Evinizi ilaçlattıracağınız firma güvenilir ve Bakanlık onaylı olmalıdır. İlaçlı işlemi uygulayacak olan firmanın ekipleri işlem öncesinde ve sonrasında sizlere gerekli açıklamaları yapacaktır. İlaçlama yapıldıktan sonra da belge vermelidirler. Avcılar Böcek ilaçlama firmamız gibi Sağlık Bakanlığından onay almış ve sektörde güvenilirliği ve kalitesiyle yer edinmiş bir firma ise gerekli prosüdürleri mutlaka uygulayacaktır ancak diyelim ruhsatsız bir firmadan ilaçlama hizmeti aldınız ve ekipleri sizlere uygulamanın yapıldığına dair belge vermediler, bunun sizin mutlaka talep etmeniz gerekir. Bu hukuksal açıdan sizin elinizi güçlendirecek bir konudur. Böcek ilaçlı evi temizleme konusunda Avcılar böcek ilaçlama firmamızın deneyimli ve uzman ekipleri sizlere işlem sonrasında gerekli açıklamaları yapacaklardır. Ancak burada da belirtmekte fayda var. Böcek ilaçlı evi temizleme son derece dikkat edilmesi gereken haşerelerden kurtulmanın son ve önemli bir sürecidir. Eğer riayet edilmezde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

İlaçlama işleminden önce evinizde haşereler olmasını istemiyor ve hiç ilaçlı müdahaleye gerek kalmasın istiyorsanız evinizi her zaman hijyenik ve temiz tutmalısınız. Haşerelerin ve farelerin evinizin içerisine girebilecek yolları kapamalı ve gerekli önlemleri almalısınız. Ancak oldu ya haşereler evinizi bir şekilde istila etti. O zaman tek çare ilaçla dezenfekte etmek yöntemidir. Evinizde jel ve kokusuz ilaçlama yapıldıysa insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturmadığından dolayı Böcek ilaçlı evi temizlemeye gerek yoktur ancak dilerseniz yapabilirsiniz.

Eğer ilaçlama firmasının ekipleri kokulu ilaçlamayı tercih etmişse özellikle dolap arkaları ve altları, koltuk altları gibi haşerelerin yoğun olarak bulunabileceği alanlarda 15 güne kadar ıslak malzemelerde temizlik yapılmamalı. Temizlik işlemi sırasında çamaşır suyu hiçbir şekilde temizlik malzemesi olarak tercih edilememelidir. Fakat koltuklarınızı, halılarınızı, televizyonunuzu, dolaplarınızı, masaların üzerini, pencereleri, perdeleri sabunlu su ile silebilirsiniz. 2 haftanın sonunda genel bir temizliğe başlayabilirsiniz. Bu 2 haftalık süre ilacın haşerelere etkisini göstermesi açısından önemlidir. Özellikle hamam böceği türündeki haşereler zor ölen canlılardır. Kafası kopsa bile 1 hafta yaşayabilen böcek türleri binlerce adet yumurtlayabilir ve çok hızlı ürerler. Bu nedenle hem yuvadaki daha çıkmamış larvalara hem de evinizdeki bütün haşerelere ilacın etkisinin ulaşması açısından belli bölgelerde ıslak temizlik yapmayı bir süre ertelemek zorundasınız.

Temizlik yaparken kullanılması gereken malzemelere gelecek olursak çamaşır suyu yerine, ilacın kokusu bastırabilecek ve daha ferah bir ortam yaratacak kokulu sabunlu su ile temizlik yapabilirsiniz. Fırça, bez ve mop yardımıyla ilaçlanan bölgeleri silebilirsiniz. Ancak kokulu yöntemle ilaçlama yapılmışsa 2 hafta ıslak temizlik yapmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir