Çıyan İlaçlama

ciyan-ilaclama

Göz açıp kapayıncaya kadar hareket eden bu uzun bacaklı haşere türü; eklem bacaklılar familyasının çok bacaklılar sınıfını oluşturur. 4 santim ortalamasında olan uzun vücut yapısıyla ve bacaklarıyla, görünüşü itibariyle tiksinti ve korkuya sebep olur. Zehirli oluşu da başlı başına bir tedirginlik yaratma sebebidir. Kırkayakla sıkça karıştırılan çıyan zararlısının, zehirli ve zehirsiz türleri mevcuttur. Bazı haşerelerin zehirli olup olmadığını tespit etmeye yarayan bazı ipuçları vardır fakat çıyanlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Evinizde çıkan bir çıyanın zehir durumunu anlamak profesyonel olmayan kişiler için imkansızdır. Bu nedenle, karşılaşılan her çıyan zehirliymiş gibi hareket etmek gerekmektedir. Zehirli çıyanlar; özellikle de yüz ve boyun gibi kritik noktalarda yaşanan çıyan sokması vakalarında; alerjik reaksiyon, koma ve ölüm gibi ciddi sonuçlara yol açtığı için insanlarla aynı ortamda bulunmamalıdır. Bu nedenle geç kalmadan müdahale edilmesi gereken bir haşere türüdür.

Çıyan İlaçlama Nasıl Olmalı?

Çıyan ilaçlama yapılırken tek bir yanlış hamle sonucun ters tepmesine ve çok ciddi zararlara yol açacaktır. Bu nedenle ilaçlamayı profesyonel olmayan kişilerin gerçekleştirmediğinden emin olmalısınız. Evde bireysel müdahaleden kaçınmalı ve uzmanından yardım almalısınız. Çıyan ilaçlama sırasında, uygulamayı destekleyecek bazı müdahalelerde bulunabilirsiniz:

 • Ev içerisinde, haşerelerin eve girerken kullanacağı ve yuva yapabileceği alanlar olan yarık, çatlak ve oyukları onarmalısınız.
 • Çöpleri bekletmeden günübirlik çıkarmalı, yerlere çöp suyu akıtmamaya özen göstermelisiniz.

  ciyan-ilaclama

  ciyan-ilaclama

 • Temiz ortamlar, haşerelerin en nefret ettiği yerlerdir. Evinizi daima temiz tutarak haşerelerin evinizden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca temizliği sirkeli suyla yapmak da haşereleri itecek faktörlerden biridir.
 • Açıkta yiyecek bırakmamaya ve yerlere kırıntı dökmemeye gayret etmelisiniz. Gerekirse her gün yerleri süpürmelisiniz.
 • Camlara sineklik takarak dışarıdan gelecek olan çıyan ve diğer haşereleri engelleyebilirsiniz.
 • Ev dışında; binayla temas halinde bulunan sarmaşık ve ağaç varsa binadan uzaklaştırmalı ya da kesmelisiniz. Çünkü haşereler bu bitkilerin üzerinde yaşayacağı gibi, evinize girmek için buraları yol olarak da kullanabilir.
 • Ev dışında depo, bodrum ya da çatı katı, ahır, kömürlük gibi alanlar varsa ya da istif halde duran odun gibi yığınlar mevcutsa bunları dağıtmalı ya da sık aralıklarla kontrol etmelisiniz. Çünkü buralar haşerelerin yuva yapmayı sevdiği alanlardır.
 • Evinizde çıyan ilaçlama yapılırken; siz de bahçenizdeki yabani otları sökmeli, ağaçların fazla dallarını budamalısınız.
 • Evdeki ilaçlamayla eş zamanlı olarak bahçenizde de ilaçlama yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir